Real Dream Vision

O dźwięku binauralnym

… słów kilka z uwagi na fakt, że wykorzystujemy tę technologię przy tworzeniu wirtualnej przestrzeni.

Dźwięk binauralny (z łaciny: bi – podwójny, auris – ucho) powstaje w trakcie nagrywania binauralnego za pomocą dwóch mikrofonów. Mikrofony te są umieszczone w realistycznie odwzorowanym modelu prawej i lewej małżowiny usznej człowieka. Sztuczne uszy zaś położone są względem siebie w podobny sposób, jak ma to miejsce fizycznie: albo na sztucznej głowie, albo na specjalnym uchwycie.  Dzięki temu dźwięk jest rejestrowany w taki sam sposób, jak słyszy go człowiek.

Nagrania binauralne potrafią wytworzyć iluzję przebywania w samym sercu wydarzeń!

Dzieje się tak z uwagi na fakt, że w prawym i lewym uchu odtwarzane są różne treści audio, i że człowiek dzięki słyszeniu dwuusznym ma zdolność precyzyjnej lokalizacji źródeł dźwięku.

Dźwięk binauralny nie jest dźwiękiem 3D ani dźwiękiem stereo. Zapraszamy do odsłuchania nagrania demonstracyjnego. Do prawidłowego odbioru koniecznie trzeba założyć słuchawki i upewnić się, że urządzenie potrafi prawidłowo odtworzyć dźwięk dwukanałowy.

Nagranie demonstracyjne. Część dźwięków oraz utwór w tle “Children”, autorstwa Robert Miles zostało odtworzone za pomocą strony www.youtube.com. źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/dj-deejay-muzyka-klub-nocny-dźwięk-720589/